Wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu wymaga współpracy między państwami członkowskimi, sektorem prywatnym i społeczeństwem. Osiągnięcie celów będzie wymagało znacznych nakładów finansowych w infrastrukturę, ale także – a być może przede wszystkim – zmiany postaw społecznych w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia. Inwestycje w kompetencje ułatwią (lub też w ogóle umożliwią) edukatorom wdrażanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
Odpowiedzią na założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz rosnącą potrzebę rozwijania wiedzy, postaw i umiejętności proekologicznych jest GreenComp Europejska rama kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju. GreenComp zapewnia ramy odniesienia dla osób uczących się w systemie formalnym i pozaformalnym i wytyczne dla edukatorów, a jego celem jest wsparcie użytkowników w rozwijaniu wiedzy, postaw i umiejętności dzięki, którym zwiększą swoją odpowiedzialność za naszą planetę.
GreenComp składa się z czterech „obszarów” kompetencji, które odpowiadają definicji zrównoważonego rozwoju, oraz 12 „kompetencji”, które wspólnie tworzą elementy kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju dla wszystkich ludzi.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią Europejskiej ramy kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju: