Zintegrowana Strategia Umiejętności obejmuje następujące obszary oddziaływania:
- Obszar Oddziaływania I: Umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Cel: Upowszechnianie kultury uczenia się przez całe życie, nastawionej na zdobywanie i doskonalenie umiejętności ważnych dla funkcjonowania człowieka w sferze prywatnej, w życiu społecznym i zawodowym.
- Obszar Oddziaływania II: Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry zarządzające
Cel: rozwijanie umiejętności kadr zarządzających w edukacji formalnej zgodnie z podstawowymi założeniami polityki na rzecz rozwoju umiejętności.
- Obszar oddziaływania III: Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry uczące.
Cel: wsparcie kadr uczących w edukacji formalnej poprzez rozwój systemu kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz przez tworzenie optymalnych warunków do rozwijania umiejętności osób uczących się - Obszar oddziaływania IV: rozwijanie umiejętności poza edukacją formalną.
Cel: przygotowanie i doskonalenie osób, które wspierają rozwój dzieci, młodzieży i osób dorosłych w warunkach innych niż edukacja formalna, w tym w środowisku zamieszkania i w miejscu pracy
- Obszar oddziaływania V: Rozwijanie i wykorzystanie umiejętności w miejscu pracy
Cel: wsparcie pracowników i kadr zarządzających w wykorzystaniu umiejętności w miejscu pracy w celu podnoszenia efektywności i satysfakcji zawodowej oraz lepszego wykorzystania potencjału kadr w gospodarce.
- Obszar oddziaływania VI: doradztwo zawodowe.
Cel: rozwijanie efektywnego doradztwa zawodowego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych ze wszystkich grup społecznych i zawodowych.
- Obszar oddziaływania VII: współpraca pracodawców z edukacją formalną i pozaformalną
Cel: projektowanie, wdrażanie i rozwijanie rozwiązań pozwalających na wzmacnianie współpracy pomiędzy edukacją formalną i pozaformalną a pracodawcami
- Obszar oddziaływania VIII: planowanie uczenia się przez całe życie i potwierdzanie umiejętności
Cel: doskonalenie systemowych rozwiązań ułatwiających dostęp do różnych form uczenia się oraz umożliwiających rozpoznawanie, walidowanie i certyfikowanie efektów uczenia się niezależnie od sposobu, w jaki efekty te zostały uzyskane